معجزات علمی قرآن: سوره نمل آیه18 -اشاره به جنس بدن و نحوه ارتباط مورچه ها

معجزات علمی سوره نمل آیه 18- اشاره قرآن به ساختار بدن مورچه- اشاره قرآن به نحوه ارتباط مورچه ها-اعجاز علمی قرآن در رابطه با برخورد سپاه سلیمان با مورچه ها,سوره نمل,رد معجزات علمی قرآن,آیا جنس بدن مورچه شیشه است؟ اثبات علمی قرآن

معجزات علمی قرآن: سوره نمل آیه18 -اشاره به جنس بدن و نحوه ارتباط مورچه ها

معجزات علمی سوره نمل آیه 18- اشاره قرآن به ساختار بدن مورچه- اشاره قرآن به نحوه ارتباط مورچه ها-اعجاز علمی قرآن در رابطه با برخورد سپاه سلیمان با مورچه ها,سوره نمل,رد معجزات علمی قرآن,آیا جنس بدن مورچه شیشه است؟ اثبات علمی قرآن

سوره نمل آیه 18


*** 
حَتَّىٰ إِذَا أَتَوْا عَلَىٰ وَادِ النَّمْلِ قَالَتْ نَمْلَةٌ يَا أَيُّهَا النَّمْلُ ادْخُلُوا مَسَاكِنَكُمْ لَا يَحْطِمَنَّكُمْ سُلَيْمَانُ وَجُنُودُهُ وَهُمْ لَا يَشْعُرُونَ ***

ترجمه


*** هنگامی که به وادی مورچه ها رسیدند. مورچه ای گفت: ای مورچه ها … به لانه هایتان بروید تا سلیمان و لشگریانش شما را نشکنند درحالی که نمیفهمند. ***

ترجمه انگلیسی


Until, when they came upon the valley of the ants, an ant said, “O ants, enter your dwellings that you not be crushed by Solomon and his soldiers while they perceive not.”

تفسیر آیه 18 سوره نمل

در نگاه اول ایرادات زیادی میتوان به این آیه وارد کرد. که چند مورد از آنها را بیان میکنیم. برخی در زمان پیامبر و برخی در زمان حال ایراد محسوب میشوند:
الف) مورچه ها نمیتوانند با همدیگر ارتباط برقرار کنند.(حد اقل در دوران جاهلیت عجیب بود)
ب) برای مورچه ها کلمه ی له شدن به کار میرود نه شکستن .

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی تاکنون سه مورد از معجزات علمی این آیه به اثبات رسیده است که در این پژوهش توسط گروه تحقیقاتی آفرینش منتشر میشود.
بدیهی است که به علت عدم توضیح واضح قرآن در مورد این حقایق در دوران جاهلیت ، به حد کافی نرسیدن دانش بشر بوده که به خودی خود مانع از باور مردم میشده.
به همین دلیل این حقایق علمی به صورت رمز نگاری شده در این آیه گنجانده شده است .تا با پیشرفت علم ، این حقایق آشکار و معجزات الهی این کتاب همواره زنده بمانند.

حقایق علمی رمز نگاری شده در آیه 18 سوره نمل :

الف ) بدن مورچه ها  از ترکیباتی از کیتین و کریستال پوشیده شده است که ویژگی شکنندگی مانند شیشه را دارد به همین دلیل از عبارت لایحطمکم استفاده شده است .

ب) مورچه ها از با یکدیگر نوعی ارتباط پیچیده برقرار میکنند.

ج) ارتباط مورچه ها از طریق فرومون های شیمیایی برقرار میشود که شامل 4 مرحله است:
1-هشدار= ای مورچه ها
2- اعلام مسیر حرکت = به لانه هایتان بروید
3-اعلام نوع خطر = سلیمان و سپاهیانش
4-اعلام نوع واکنش به خطر= اعلام عدم پرخاشگری و مقابله(زیرا آنها خودشان نمیدانند و دشمن واقعی نیستند)

اثبات اعجاز علمی قرآن بر اساس آیه 18 سوره نمل

ادعا ها و نو آوری های قرآن و پیامبر

1- پیامبر در عصر جاهلیت که هیچگونه اطلاعات علمی درباره بندپایان وجود نداشت اشاره به جنس اسکلت خارجی این جاندار میکند.
2- از طرفی علاوه بر جنس بدن مورچه ها ، به نوع ارتباط آنها در هنگام مواجهه شدن با خطر نیز به شکل نفهته ای صحبت میکند.

پشتوانه علمی ادبی

در این آیه ، به جای عبارت “لایحطمنکم” میتوانست عبارات مشابه زیادی به کار گرفته شود .مانند ریشه های عبارات زیر:

أبَاد ؛ أخْمَد ؛ إنْكَسَر  ؛ تَكَسّر ؛ تَهَشّم ؛ خَرّب ؛ دَكّ ؛ دَمّ…
أتلف؛ خرب؛ دمر؛ هدم؛ يبيد؛ يتلف؛ يخرب؛ يدمر؛ يشوه السمعة؛ يفتك؛ يقضى عليه يهلك؛ يمحق؛ يهدم…
بنابر این با توجه به گستردگی کلمات قابل استفاده در آیه 18 سوره نمل ، انتخاب عبارت “لایحطمنکم”  کاملا هوشمندانه بوده است.و آیه اصرار به ارائه معنایی نزدیک به خرد شدن شبیه شیشه داشته است.

پشتوانه علمی ادعای اول :جنس کریستالی مورچه

با توجه به ارائه هوشمندانه عبارت “لایحطمنکم” که به معنای خرد شدن(break into pieces) در این آیه آمده است باید به دنبال این نکته بود که چه ارتباطی بین ویژگی شکنندگی و مورچه وجود دارد.
توضیح این مطلب در زمان نزول قرآن ، در عصر جاهلیت، تنها به خرافه و غیر منطقی بودن این آیات دامن میزد. بنابر این به طرز زیبایی این حقیقت علمی تا قرن 20 ام مخفی مانده. 

 – با پیشرفت جانورشناسی و علوم مرتبط ، حقایق علمی زیادی درمورد ویژگی ها و ساختار های بدن بندپایان منتشر شد.
 – یکی از این مطالعات ، جنس پوسته خارجی بدن بندپایان میباشد که شامل دو ماده کیتین و کریستال است.
 – این دوماده تاکنون ساختار اصلی تشکیل دهنده ی پوسته ی بندپایان و به طبع آن مورچه ها معرفی شده است .
 – قابل توجه است که کریستال های طبیعی بدن مورچه ها همانند کریستال های مصنوعی دارای ویژگی شکنندگی میباشد.
 – در نهایت میتوان نتیجه گرفت که خاصیت شکنندگی بدن مورچه ها که در آیه 18 سوره نمل به زیبایی به آن اشاره شده است تصادفی نبوده و ارائه چنین توصیف دقیق از بدن مورچه هایی در آن زمان خود یک معجزه میباشد.

*** *** ***

بدن شیشه ای مورچه,جنس بدن مورچه در قرآن,معجزه بدن مورچه,آیا جنس بدن مورچه شیشه است؟,دروغ قرآن معجزه سوره نمل آیه18حال اصل متون گردآوری شده توسط گروه تحقیقاتی آفرینش را که در منابع این پژوهش رونمایی شده است ذکر میکنیم :

*** بندپایان با یک ترکیب سخت و انعطاف پذیر و یا کیتین پوشیده شده اند.کیتین با مواد مانند مواد معدنی یا پروتئین های سخت تقویت شده یا سخت تر می شود. این اتفاق در بخشی از بدن که در آن نیاز به سفتی یا کشش وجود دارد می افتد. به طور معمول، کریستال های معدنی، به طور عمده کربنات کلسیم، در میان مولکول های کیتین و پروتئین در فرآیندی که biomineralization نامیده می شوند قرار دارند. کریستال ها و فیبرها یکدیگر را یکپارچه و تقویت می کنند.کریستال ها در پوسته بندپایان سختی و مقاومت در برابر فشرده سازی را تامین می کنند، در حالی که کیتین قدرت کشش را تامین می کند.***

پوسته شیشه ای مورچه
پوسته خارجی مورچه
مورچه شیشه ای از نزدیک
راه های ارتباطی مورچه ها
glass ant
مورچه کیتین و کریستال

پشتوانه علمی دوم : مراحل سیستم دفاعی مورچه

با مطالعه سطحی آیه 18 سوره نمل به ساختار داستان وار آن پرداخته میشود. جمله اول و دوم از زبان راوی است و 4 جمله ی بعدی از طرف مورچه گفته شده است:

الف) يَا أَيُّهَا النَّمْلُ : ای مورچه ها ! / O ants
ب)ادْخُلُوا مَسَاكِنَكُمْ : به لانه هایتان بروید./ enter your dwellings 
ج)لَا يَحْطِمَنَّكُمْ سُلَيْمَانُ وَجُنُودُهُ : تا سلیمان و لشگرش شما را نشکند./ that you not be crushed by Solomon and his soldiers
د)هُمْ لَا يَشْعُرُونَ : درحالی که خودشان نمیدانند. / while they perceive not

حال به نتایج علمی زیر که در قرون اخیر کشف شده است توجه کنید :

مورچه ها از ارتباط شیمیایی در موقعیت های اخطارو دفاعی و همچنین زمانی که تبادل سریع اطلاعات نیاز باشد و نیز زمانی که با خطری مواجه باشند استفاده می کنند.
این اخطار معمولا توسط صدورعلامت های شیمیایی دفاعی مشخص می شود. غده های دفاعی مسئول ایفای نقش اخطار و دفاع هستند.
اولین ماده که توسط مورچه ها شناسایی می شود aldehyde hexanal است و باعث جلب توجه و علاقه آن ها می شود. در نتیجه شاخک های خود را تکان می دهند و بالامی برند تا دیگر بوها را نیز بگیرند.
وقتی که آن ها hexanol(اولین پیغام به شکل الکل بود) را دریافت می کنند موقعیت خطر به خود می گیرند و در تمامی جهت ها می دوند تا منبع مشکل را پیدا کنند.
زمانی کهundécanoneدریافت کنند، مورچه ها را به سمت منبع خطر می برد و آن ها راتحریک می کند تا تمام اشیا خارجی را گاز بگیرند. سپس در نهایت وقتی که به هدف نزدیک تر می شوند
butyloctenalرا تشخیص می دهند که پرخاشگری و آمادگی آن ها را برای قربانی کردن خود افزایش می دهد.

***
مراحل پی در پی عکس العمل مورچه ها


aldéhydehexanal

اولین ماده شیمیایی است که مورچه در صورت احساس خطر از خود ترشح می کند. و آن را می توان به عنوان آژیر خطر دانست. مورچه ها با دریافت این ماده شروع به جمع شدن در یک نقطه می کنند و منتظر رسیدن بقیه علامت ها می شوند و این شبیه اولین مرحله است که توسط مورچه در جمله “ای مورچه ها” گفته شد.

hexanol

سپس مورچه دومین ماده شییایی hexanol را ترشح می کند. با دریافت این ماده مورچه ها شروع به دویدن در تمامی جهت ها می کنند تا منبع این ماده را پیدا کنند. مورچه ای که ماده شیمیایی را ترشح می کند باید مسیری را که بقیه مورچه ها باید از آن کنار بروند را معین کند و این کاری است که مورچه حضرت سلیمان انجام داد و از بقیه مورچه ها خواست که وارد لانه هایشان بشوند و گفت: “به لانه هایتان وارد شوید” و این دستوری از گوینده است و به بقیه می گوید که به طرف لانه هایشان بروند. بنابراین باید مسیر را مشخص کرده باشد و این شبیه هدایت مورچه ها می باشد.


Undécanone

سومین ماده ای است که مورچه ترشح می کند. این ماده نشان دهنده عامل خطراست و چیزی که مورچه در سومین عبارت گفت “مبادا سلیمان و لشگرش پایمالتان کنند” می بینید که چه قدر مطابقت و سازگاری دارد؟ در این مرحله مورچه ها آماده مواجه با خطر می شوند.

butylocténal
درمرحله چهارم مورچه اخطار دهنده ماده شیمیایی مخصوصی را ترشح می کند که butylocténal نام دارد. توسط این ماده گوینده دستور دفاع می دهد و نوع دفاع را تعیین می کند. بنابر این در عبارت آخر می گوید “و خود آگاه نباشند “با این کار مورچه از وارد شدن بقیه مورچه ها به مرحله حمله جلوگیری می کند که می توانست منجر به مرگ شود.

حال اجازه دهید خلاصه مطالب را برایتان بگویم:
“تا چون به دره مورچه ها رسیدند، مورچه ای گفت: ای مورچه ها به لانه هایتان وارد شوید*، مبادا سلیمان و لشگرش پایمالتان کنند و خود آگاه نباشند.”

1-هشدار= ای مورچه ها =Hexanal
2- اعلام مسیر حرکت = به لانه هایتان بروید = hexanol
3-اعلام نوع خطر = سلیمان و سپاهیانش = undécanone
4-اعلام نوع واکنش به خطر= اعلام عدم پرخاشگری و مقابله(زیرا آنها خودشان نمیدانند و دشمن واقعی نیستند)=butylocténal

1- Livingston, B.; Killian, C.; Wilt, F.; Cameron, A.; Landrum, M.; Ermolaeva, O.; Sapojnikov, V.; Maglott, D.; Buchanan, A.; Ettensohn, C. A. (2006). “A genome-wide analysis of biomineralization-related proteins in the sea urchin Strongylocentrotus purpuratus“. Developmental Biology. 300 (1): 335–348.

2- Jackson, D.; McDougall, C.; Woodcroft, B.; Moase, P.; Rose, R.; Kube, M.; Reinhardt, R.; Rokhsar, D.; Montagnani, C.; Joubert, C.; Piquemal, D.; Degnan, B. M. (2010). “Parallel evolution of nacre building gene sets in molluscs”. Molecular Biology and Evolution. 27 (3): 591–608.

3- Currey, J. D. (1999). “The design of mineralised hard tissues for their mechanical functions”. The Journal of Experimental Biology. 202 (Pt 23): 3285–3294.

4- Newsome, L.; Morris, K. & Lloyd, J. R. (2014). “The biogeochemistry and bioremediation of uranium and other priority radionuclides”. Chemical Geology. 363: 164–184.

5- Lloyd, J. R. & Macaskie, L. E (2000). Environmental microbe-metal interactions: Bioremediation of radionuclide-containing wastewaters. Washington, DC: ASM Press. pp. 277–327.

1- Livingston, B.; Killian, C.; Wilt, F.; Cameron, A.; Landrum, M.; Ermolaeva, O.; Sapojnikov, V.; Maglott, D.; Buchanan, A.; Ettensohn, C. A. (2006). “A genome-wide analysis of biomineralization-related proteins in the sea urchin Strongylocentrotus purpuratus“. Developmental Biology. 300 (1): 335–348.

2- Jackson, D.; McDougall, C.; Woodcroft, B.; Moase, P.; Rose, R.; Kube, M.; Reinhardt, R.; Rokhsar, D.; Montagnani, C.; Joubert, C.; Piquemal, D.; Degnan, B. M. (2010). “Parallel evolution of nacre building gene sets in molluscs”. Molecular Biology and Evolution. 27 (3): 591–608.

3- Currey, J. D. (1999). “The design of mineralised hard tissues for their mechanical functions”. The Journal of Experimental Biology. 202 (Pt 23): 3285–3294.

4- Newsome, L.; Morris, K. & Lloyd, J. R. (2014). “The biogeochemistry and bioremediation of uranium and other priority radionuclides”. Chemical Geology. 363: 164–184.

5- Lloyd, J. R. & Macaskie, L. E (2000). Environmental microbe-metal interactions: Bioremediation of radionuclide-containing wastewaters. Washington, DC: ASM Press. pp. 277–327.

1- Ants self-defense,A new miracle in the Holy Quran , By Wadea Omrany , Translated By Magdy Abd Al-Shafy

2- D’Ettorre P, Heinze J (2001). “Sociobiology of slave-making ants“. Acta ethologica 3 (2): 67–82.

3- Detrain C, Deneubourg JL, Pasteels JM (1999). Information processing in social insects. Birkhäuser. pp. 224–227. ISBN 3-7643.

4- Greene MJ, Gordon DM (2007). “Structural complexity of chemical recognition cues affects the perception of group.

*** خرید همه پوستر های معجزات علمی قرآن ****

این مطلب تنها یکی از صد ها معجزه علمی قرآن است که به صورت پوستر و با واترمارک  و کیفیت پایین در اختیار عموم قرار گرفته شده است.

شما میتوانید با خرید محصول زیر ، همه ی پوستر های معجزات علمی قرآن را با کیفیت بالا و بدون واتر مارک و آرم موسسه به صورت فایل لایه باز فتوشاپ دریافت کنید .

جهت دانلود روی تصویر کلیک کنید

مجموعه پوستر های معجزات علمی قرآن در عصر نوین,مجموعه پوستر های معجزات علمی قرآن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + پانزده =